بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا (به انگلیسی: Content marketing) در واقع نوعی از بازاریابی است که به فرایند تولید و به اشتراک گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌پردازد. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدیو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و... تولید و منتشر گردد.

بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سودده صورت می‌گیرد.

وجه تمایز بازاریابی محتوی و تبلیغات
بازاریابی محتوا دو تفاوت عمده نسبت به تبلیغات دارد. اول اینکه محتوا را در رسانه‌های تحت مالکیت خود پخش خواهد نمود. چنانچه این محتوا در رسانه‌ای که خریداری شده پخش شود به آن تبلیغات گفته می‌شود. دوم اینکه استراتژی بازاریابی محتوا بیشتر جذب کننده است تا تهاجمی، محتوا هرگز مزاحمت ایجاد نمی‌کند بلکه باعث جذب افراد می‌گردد. همچنین بازاریابی محتوا رابطه علت و معلولی ندارد و همچنین اندازه‌گیری نتایج معمولاً کار دشواری است. بازاریابی محتوا یکی از ابزارهای متنوعی است که به وسیله آن می‌توان پیام را به مشتری ارسال کرد و آنها را برای خرید متقاعد نمود. تفاوت دیگر بازاریابی محتوا زمان بر بودن و پر هزینه بودن آن نسبت به تبلیغات می‌باشد

همه ما بحث‌هایی در مورد اندازه یک پست مناسب شنیده‌ایم که گفته می‌شود باید کوتاه و بین 300 تا 800 کلمه باشند؛ اما این موضوع درست نیست. تا جایی که می‌توانید پست‌های طولانی‌تری بنویسید. بر اساس آمار سایت ابزار تحقیقاتی Serp IQ طول ایده‌آل یک پست 2000 کلمه است.
طراحی اینفوگرافیک
حجم جست‌وجوهای اینفوگرافی در موتورهای جست‌وجو بیش از 800 درصد افزایش یافته و میزان تولید اینفوگرافی به صورت روزانه یک درصد افزایش می‌یابد. اینفوگرافی یک راه عالی برای خاموش کردن عطش مخاطبان تصویری است.
مطمئن باشید که کیفیت اینفوگرافی با گراف، نمودار، عدد و مقدار کمی متن افزایش می‌یابد.
امروزه اطلاعات در هر جایی در دسترس است؛ اما در گذشته نتایج یک کسب‌وکار به راحتی قابل مشاهده نبود. اگر چشم و گوش‌تان را باز کنید به راحتی می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق تحقیقات به‌دست آورید.
رعایت اصولی و قانونی توسط تیم متخصص نگاه
نوشتن مقاله‌های طولانی باعث افزایش ترافیک و بهبود رفتار موتورهای جست‌وجو و شبکه‌های اجتماعی می‌شود. فراموش نکنید که نباید پرگویی کنید؛ چون افراد مطالب را صرفا به‌دلیل طولانی بودن به اشتراک نمی‌گذارند، بلکه مطالبی را که مفید است بازنشر می‌کنند.